DANI MEDIJSKE PISMENOSTI

Medijska pismenost jedna je od ključnih vještina za život u 21. stoljeću, potrebna jednako i djeci i odraslima, da bi znali medije koristiti za svoje i opće dobro.

U obilježavanje Dana medijske pismenosti odlučila se uključiti i naša škola tako što su učiteljice od 1. do 4. razreda, održale radionice sa svojim učenicima u sklopu obilježavanja dana medijske pismenosti.
Tema nastavnih materijala za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole su pozitivni i negativni medijski sadržaji. Do trenutka polaska u školu, mnoga su djeca već sate i sate provela uz različite medijske sadržaje. Stoga je vrlo važno da djeca u nižim razredima znaju prepoznati i razlikovati pozitivne i negativne medijske sadržaje te da postanu svjesna mogućih utjecaja takvih sadržaja na njih i njihove vršnjake.

Učiteljica Hrvatskoga jezika održala je radionice s učenicima od 5. do 8. razreda.
Tema nastavnih materijala za učenike od 5. do 8. razreda je sigurnost djece na internetu i elektroničko nasilje. Riječ je o temi koja upravo u toj dobi postaje iznimno važna za djecu
koja sve više vremena provode uz nove tehnologije, a mnoga se od njih upravo tada po prvi put susreću s brojnim izazovima koje pred njih postavljaju internet i društvene mreže.

Teme radionica:
1. razred, Nasilje u medijima.
2. razred,Mediji- Djeca upoznaju medije.
3. razred, Film - Igrani film Mališan,(redatelja Charlieja Chaplina iz 1921. prvi
dugometražni film).
4. razred, Nasilje u crtanim filmovima
5. razred, Pogrešno i neprihvatljivo ponašanje na internetu.
6. razred, Pozitivne i negativne strane interneta. Pravila o sigurnosti na internetu
7. , 8. razred, Seksualno izrabljivanje djece.

Učenici su na ovim radionicama pokazali veliko zanimanje za ovakve teme i vrlo
dobro znanje o medijima općenito.

Svi se moramo konstantno medijski opismenjavati, stoga djelimo poveznicu za web stranicu gdje se nalaze koristi materijali i savjeti, kako za učenike, odgojitelje i učitelje, tako i za roditelje, bake i djedove.

U prilogu se nalaze i fotografije radionica učenika nižih razreda.

MEDIJSKI PISMEN BITI JE LAKO, SAMO TREBA ZNATI KAKO !

objavio: Karolina Biuklić   datum: 20. 4. 2018.